Дене шынықтыру пәні бойынша жұмыс бағдарламасы оқу орны белгілеген белгілі бір критерийлер бойынша құрастырылады. Біз үш сағаттық оқу жүктемесі бар осы пән бойынша жасалған үлгіні ұсынамыз.
Нормативтік құқықтық база
Дене шынықтыру бойынша жұмыс бағдарламасы В. И. Ляхтың «Мектеп оқушыларының дене дамуының кешенді бағдарламасы» негізінде жасалған.
Түсіндірме жазба
Жалпы негізгі және орта заманауи білім берудің бұл жұмыс бағдарламасы осы пәнге федералдық мемлекеттік стандарттың құрамдас бөлігінің талаптарын, сондай-ақ дене шынықтыру пәнінен аралас бағдарламаның базалық бөлігінің талаптарын орындауға бағытталған. Дене шынықтыру бойынша жұмыс бағдарламасында міндетті минимум мазмұннан басқа аймақтың ұлттық, климаттық жағдайлары да ескерілген. Оқу орнының материалдық-спорттық базасына ерекше назар аударылды: қосымша бөлік күтілуде.
Федералдық мемлекеттік білім стандартының дене шынықтыру бойынша жұмыс бағдарламасы (5-сынып) типтіксабақтарға арналған стандартты спорт базасы, сондай-ақ дәстүрлі спорт жабдықтары бар мектеп.
Бағдарлама мүмкіндіктері
Бағдарлама стандарттарды қабылдауды, мектеп оқушыларының баскетбол, футбол, волейбол, жеңіл атлетикадан жарыстарға қатысуын ескереді.
Мақсат
Федералдық мемлекеттік білім стандартының дене шынықтыру жұмысының бағдарламасы (5-сынып) салауатты өмір салтын қалыптастыру дағдыларын қалыптастыру арқылы баланың жеке басын жан-жақты дамытуға арналған. Физикалық денсаулық терминдері түрінде қарастырылады:
- денсаулығы жақсы;
- қозғалыс қабілеттерін қалыптастырудың қалыпты деңгейі;
- спорттық әрекеттерге арналған дағдылар мен мотивтер.
Мақсатқа жету жолдары
Дене шынықтыру жұмыс бағдарламасы мәселелерді шешеді:
- денсаулығын нығайту, үйлесімді даму;
- қозғалыс дағдылары мен қабілеттерін алу;
- спорт және дене шынықтыру саласында базалық білім алу;
- жаттығуларды өз бетінше орындау, оларды жаттығу, релаксация, жеке денсаулықты нығайту үшін пайдалану дағдылары мен қажеттіліктерінің пайда болуы;
- тұлғаның психикалық қасиеттерін ынталандыру.
Дене шынықтырудың жұмыс бағдарламасы (ФГОС) дене дамуының жүйесін қамтиды, оған сабақ, сабақтан тыс спорт және дене жаттығулары кіреді.
Тренингтің мағынасыпәндер
Сабақ барысында, сондай-ақ қосымша жұмыстар кезінде баланың физикалық дамуы ғана емес, оның жеке және рухани қабілеттерінің ашылуы, өзін-өзі анықтауы жүзеге асуы керек. «Дене шынықтыру» пәнінің жұмыс бағдарламасы белсенді және тұлғалық көзқарасқа негізделген, оқу-тәрбие процесін оңтайландыру мен интенсификациялауды көздейді. Баланың физикалық денсаулығын дамыту мәселесін шешу кезінде мұғалім келесі элементтерге назар аударады:
- оқушының рухани және физикалық дамуы;
- тұрақты дене жаттығуларына қажеттіліктерді дамыту;
- ерік-жігері мен адамгершілік қасиеттерін нығайту;
- қарым-қатынас дағдыларын меңгеру;
- гуманистік қарым-қатынастарды жақсарту.
Дене шынықтыру бойынша жұмыс бағдарламасы (1-сынып, ГЭФ, Лях В. И.) екі маңызды бөлімнен тұрады: ауыспалы (дифференциалды) және негізгі бөлім. Әрбір студент осы оқу пәні бойынша бағдарламаның негізгі бөлігін меңгеруі қажет. Негізгі нысансыз, оқу орнын бітірушінің қоғам өміріне толыққанды бейімделуі, оның тиімді еңбек қызметі мүмкін емес. Негізгі компонент әдеттегі жұмыс бағдарламалары болып табылады: «Дене шынықтыру», Лях В. И., жаңа білім беру стандарттарына сәйкес Ресей Федерациясының Білім министрлігі ұсынған. Ол барлық мектептер үшін міндетті, оқушының жеке қабілетіне, ұлттық және аймақтық факторларға байланысты емес.
Дене шынықтыру пәнінен ауыспалы жұмыс бағдарламасы (1-сынып) Лях, ГЭФ (3 сағат) УУД-мен анықталдымектеп оқушыларының жеке қабілеттерін қалыптастыру қажеттілігі білім беру мекемесінің жұмыс жоспарының аймақтық және жергілікті ерекшеліктерін қамтиды. Бағдарламада дене шынықтыруға қажетті стандарттар мазмұнын сипаттайтын үш бөлім бар.
Негізгі тапсырмалар
Бұл академиялық пән мыналарға бағытталған:
- үйлесімді дене дамуы, әдемі поза дағдыларын қалыптастыру, бала ағзасының сыртқы қолайсыз экологиялық жағдайларға төзімділігін ынталандыру, салауатты өмір салты негіздерін, жеке гигиена әдеттерін қалыптастыру;
- қозғалыс әрекеттерінің негізгі түрлерін жаттықтыру және дамыту;
- ғарышта шарлау, сигналдарға жауап беру, тепе-теңдікті сақтау, қозғалыс параметрлерін жаңғырту, күш, икемділік, жылдамдықты дамыту;
- дене жаттығуларының адамның адамгершілік қасиеттеріне әсері туралы білім жүйесін дамыту;
- жеке уақытта өз бетінше оқу әдетін қалыптастыру;
- мектеп оқушыларының бір-біріне көмектесуін, дербестігін, бастамасын көтермелеу;
- психикалық дамуға көмектеседі.
Негізгі мектеп түлектерінің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
Орта кәсіптік білім берудің дене шынықтыру жұмыс бағдарламасы осы оқу пәні бойынша бітірушілерге қойылатын талаптар тізбесін қамтиды.
Олар білуі керек:
- КСРО дене мәдениетінің қалыптасу тарихы жәнеРесей;
- белгілі бір спорт түрінің ерекше белгілері;
- негізгі қозғалыс әрекеттерін оқытудың физиологиялық, педагогикалық, психологиялық негіздері, дене жаттығуларының заманауи кешендері;
- биодинамикалық мүмкіндіктер және арнайы түзету жаттығулары, денсаулықты жақсарту мақсатында оларды қолдану принциптері;
- тыныс алу жүйесінің физиологиялық сәттері, бұлшықет жүктемесі кезіндегі қан айналымы, жасына байланысты жаттығулар кешенін әзірлеу және жетілдіру нұсқалары;
- ағзаның психофункционалдық параметрлері;
- денсаулық күйін бақылауға, дене дайындығын өзгертуге арналған жеке опциялар.
Міндетті түрде:
- қозғалыс әрекеттерін орындау, оларды жеке демалыс пен бәсекелестік әрекеттер үшін қолдану үшін техникалық тұрғыдан дұрыс;
- позаны түзету;
- дене жаттығуларының тәуелсіз жиынтықтарын әзірлеу, қозғалтқыш режимін таңдау, өнімділікті оңтайлы деңгейде ұстау;
- дене жаттығуларын орындау процесінде дененің күйін реттейді және бақылайды, емдік әсерге қол жеткізу және физикалық жағдайларды дамыту;
- жеке эмоцияларды басқару, құрдастарымен және ересектермен тиімді қарым-қатынас жасау, қарым-қатынас мәдениетін жақсарту;
- заманауи спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды пайдаланыңыз, жеке дене тәрбиесін жақсарту үшін арнайы техникалық құралдарды пайдаланыңыз.
Қозғалыс дағдыларына, қабілеттерге, қабілеттерге қойылатын талаптар
- Ациклдік және циклдік қозғалыста төменгі басынан бастап 60 метр ең жоғары жылдамдықпен қозғалыңыз.
- Ұлдар үшін 20 минутқа дейін, қыздар үшін 15 минутқа дейін біркелкі қарқынмен жүгіріңіз, жүгірудің 9-13 қадамынан кейін ұзындыққа секіріңіз.
- Акробатикалық және гимнастикалық жаттығуларда 3-4 элементтің комбинациясын орындаңыз. Ол алға-артқа сальто, қолмен және баспен жүру, жартылай бөлінген, ұзын сальто, көпір (қыздарға арналған) болуы керек.
- Дене дайындығы мектеп оқушыларының жеке және аймақтық мүмкіндіктерін ескере отырып, негізгі дене қабілеттерін қалыптастыру көрсеткіштерінің орташа деңгейінде болуы керек.
Ұлттық және аймақтық ерекшеліктерге байланысты дене шынықтыру деңгейін жергілікті және аймақтық басқару органдары жоспарлайды. Дене шынықтыру бағдарламасының вариативті бөлігін мұғалімнің жеке қалауы мен қалауын ескере отырып, оқу орны өзі таңдайды.
Қорытынды
Дене шынықтыру бағдарламасы басқа оқу пәндеріне тән барлық негізгі элементтерді қамтиды. Бағдарламада қауіпсіздікке ерекше көңіл бөлінеді. Әр сыныпқа тақырыптық жоспарлауда дене жаттығуларын орындау техникасына көңіл бөлінеді. Әрбір сабақты мұғалім қауіпсіз мінез-құлық негіздерін қайталаудан бастайдыдене шынықтыру сабақтары, әрбір жеке жаттығуды орындау әдістемесі. Мұғалім резервтік сабақтарға уақытты жоспарлауда болжайды. Мысалы, қыста ауа температурасы 14 градустан төмен болса, ашық ауада сабақтар тоқтатылып, сабақ залға ауыстырылады. Сонымен қатар, тақырыптық жоспарлауда спорттық жарыстар мен спартакиадаларға қосымша дайындық үшін резервтік уақыт қарастырылған. Мұғалім қандай іс-әрекет бағытын таңдайтынына байланысты, жеке спорт түрлерінің элементтерін ауыспалы бөлік ретінде жоспарлауға қосуға болады.