Сабақ түрлері мен түрлері. Классификация және тапсырмалар

Мазмұны:

Сабақ түрлері мен түрлері. Классификация және тапсырмалар
Сабақ түрлері мен түрлері. Классификация және тапсырмалар
Anonim

Оқытушы оқу пәнінің мазмұнына, қолданылатын әдістемелік техника мен білім беру технологияларына, сынып ұжымының ерекше белгілеріне қарай сабақ түрлерін таңдайды. Әрекет түріне қарай ерекшеленетін жаттығу сабақтарын жіктеудің бірнеше нұсқасы бар.

сабақ түрлері
сабақ түрлері

Жіктеу

Мектептегі сабақ түрлері кейбір ерекшеліктермен анықталады. Авторлар бөлімше таңдайды:

  • қалай және мазмұны;
  • оқу қызметін ұйымдастырудың нұсқасы;
  • оқыту әдістері;
  • дидактикалық мақсат.

Сабақтың мақсаты бойынша бірлік

Мақсат орнату әрбір сеанс үшін міндетті болып табылады. Мақсаты бойынша мектептегі сабақтың келесі түрлері бөлінеді:

  • жаңа материалды меңгеру;
  • білімді тереңдету;
  • жаттығу дағдылары мен дағдылары;
  • материалдың қысқаша мазмұны;
  • ZUN бақылауы;
  • оқушылардың зерттелетін материалды игеру деңгейін талдау.

Қарастырылатын материалдың мазмұнының сипатына, мектеп оқушыларының білім деңгейіне байланысты сабақтың белгілі бір градусы да болады.

Таңдаукелесі сабақ түрлері:

  • жаңа материалды меңгеру (1 түрі);
  • дағдыларды, дағдыларды, білімді жетілдіру (2 түрі);
  • жүйелеу (3 түрі);
  • біріктірілген (4 түрі);
  • білім мен дағдыны бақылау (5 түрі);
  • дағдылық түзетулері.
Fgos бойынша сабақ түрлері
Fgos бойынша сабақ түрлері

Оқыту әдістерін енгізу жолдары бойынша бөлу

М. И. Махмутов оқушылар мен мұғалімдердің іс-әрекетінің сипатына қарай сабақтың түрлерін анықтайды:

  • жаңа білімді меңгеру;
  • пішіндеу дағдылары;
  • оқылатын материалды жүйелеу және жалпылау;
  • дағдыларды, білімді бақылау және түзету;
  • практикалық жұмыс;
  • аралас (аралас) сыныптар.

Олардың ішінде соңғы түрі ең көп қолданылатыны. Педагогикалық процесті ұйымдастырумен айналысатын практиктер мен теоретиктер бұл барлық оқу сабақтарының жартысынан көбін құрайтын аралас сабақтардың үлесі екенін атап өтеді.

Сабақтардың бұл түрлері құрылымында оқытудың негізгі элементтерін біріктіреді:

  • оқу процесін ұйымдастыру;
  • мектеп оқушыларының білімін тексеру және қайталау;
  • жаңа оқу материалын меңгеру;
  • дағдылар мен дағдыларды қалыптастыру;
  • алған білімдерін бекіту;
  • үй тапсырмасын түсіндіру;
  • қорытындылау;
  • оқушылардың табысын бағалау;
  • дағдыларды түзету.

ГЭФ сабақтарының бұл түрлері бірнеше негізгі мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған. Бір кезеңнен екіншісіне біркелкі өту арқылы,сабақ құрылымының ұтқырлығы мен икемділігін, көптеген оқу және тәрбиелік міндеттерді шешуді қамтамасыз етеді.

Біріктірілген сабақтың кемшіліктерінің ішінде жаңа материалды меңгеруге аз уақытты (15-20 минут), сонымен қатар оқытылатын пәнге танымдық қызығушылықты дамытуға бағытталған практикалық әрекеттерді мәжбүрлеп қысқартуды атап өтеміз..

Тәжірибелі мұғалім GEF сабақтарының бұл түрлерін қалай пайдалану керектігін біледі, барлық кемшіліктерді азайтады.

Жаңа білім алу сабағы

Мұндай сабақтардағы уақыттың көп бөлігі белгілі бір дағдыларды, дағдыларды, білімді жас ұрпаққа беруге және меңгеруге арналады. Бұл жағдайда сабақтағы негізгі жұмыс түрлері белгілі бір материал, құбылыс, процесс туралы түсінік қалыптастырумен байланысты.

Осындай сабақтарды оқушыларға оқу материалдарының үлкен көлемін беру немесе оларға белгілі бір технологиялық процестерді көрсету үшін пайдаланады.

Бұл түрге сабақтағы келесі іс-әрекет түрлері қолайлы: мұғалімнің түсіндіруі, лекция, эвристикалық әңгіме, эксперименттер мен эксперименттерді орнату және жүргізу, өз бетінше әрекет.

Мұндай сабақта белсенділікті белсендірудің әртүрлі әдістері орынды:

  • проблемалық сұрақтар арқылы ұсынылған материалды қарастыру;
  • дәріс мазмұнына жарқын фактілерді, мысалдарды, дәлелдемелерді енгізу;
  • теорияны, фактілерді пайдалана отырып, қарастырылатын материалды талқылауға мектеп оқушыларын тарту;
  • көріну және ТШО пайдалану.

Мұндай пішіндерсабақтар зейін мен ақыл-ой әрекетін белсендіруді, оқушылардың алған дағдыларын жүйелеуді көздейді.

ашық сабақ түрлері
ашық сабақ түрлері

Сабақ құрылымы

Орыс тілі сабақтарының мұндай түрлері белгілі бір реттілікке ие:

  • ұйымдастыру сәті, оқушыларды жаңа материалды меңгеруге дайындау, бұрын алған білімдерін жаңарту;
  • сабақтың мақсаты мен міндеттерін көрсету;
  • жаңа материалды түсіндіру, мектеп оқушыларын өздік іс-әрекетке белсенді қатыстыру: кітаппен, компьютермен, анықтамалық материалдармен, құрылғылармен;
  • жаңа білімді бекіту бойынша практикалық жұмыс жүргізу;
  • үй тапсырмасын талдау;
  • сабақ нәтижелері, сынып үлгерімін бағалау.
оқыту формалары
оқыту формалары

ZUN қауіпсіздігі

Орыс тілі сабағының мұндай түрлері білімді жалпылау және жүйелеу, оларды жан-жақты түсіну және сіңіру үшін қажет. Олардың негізгі міндеті практикалық және оқу іс-әрекеті барысында дағдылар мен дағдыларды дамыту және қалыптастыру, сондай-ақ оларды түзету.

Сабақ жоспарларының түрлерінің құрылымы бар:

  • ұйымдастырылған бастау;
  • мақсаттар мен міндеттер қою;
  • өтілген материалға сәйкес әр түрлі типтегі және күрделілік деңгейіндегі жаттығулар, зертханалық және тәжірибелік жұмыстар, мектеп оқушыларын мұғалімнің бақылауымен өз бетінше әрекетке тарту;
  • қорытындылау, қол жеткен нәтижелерді көрсету, оларды ұжымдық талқылау, кейбірін нақтылаусәттер, студенттік бағалар;
  • негізгі ережелерді, қорытындыларды, гипотезаларды, идеяларды жинақтау, ғылымдағы тақырыптың даму тенденцияларын анықтау, оның пәндік курстың басқа бөлімдерімен байланысын орнату;
  • үй тапсырмасын түсіндіру;
  • мектеп оқушыларының белсенділігі мен білімін түзету.

Түзету мектебіндегі мұндай сабақ түрлері мұғалімнен жаңа материалды түсіндіруді талап етпейді. Жігіттер өздік жұмыс, эксперименттік эксперименттерді орындау кезінде қарастырылатын тақырыпқа қатысты барлық ақпаратты іздейді.

Оқылатын материалды қайталауды жеке кезеңге бөлуге болмайды, мұғалім оны логикалық түрде негізгі мазмұнға сәйкестендіреді, оқушыларға әртүрлі жаттығуларды ұсынады.

Мысалы, мұндай математика сабақтарын бағандар арасындағы жарыс ретінде жасауға болады. Мұғалім әр топқа белгілі бір тапсырмаларды орындауды ұсынады, содан кейін жүргізілген жұмыстың қорытындысы шығарылады, іс-әрекет нәтижесі талданады.

Сабаққа дайындалу кезінде мұғалім материалды, түрлерін, формаларын таңдайды, өзіндік жұмыстың ұзақтығын ойлайды.

Сабақтың дидактикалық мақсаттарына жету үшін бағалау және бақылау функциясын ұйымдастырумен байланыс пайдаланылады.

Түрлері мен тапсырмаларының әртүрлілігі проблемалық жағдайларға және ауызша және жазбаша жаттығулармен «ыңғайсыз» сұрақтарға негізделген фронтальды және жеке сауалнамалардың максималды комбинациясын қамтиды.

Ашық сабақтардың әртүрлі түрлері ұсынылады:

  • шағын эссе, диктант, диаграмма жазу жұмысын қолдану,диаграммалар, диаграммалар;
  • жеке құрылғылардың, механизмдердің, құрылғылардың жұмыс істеу принципімен танысу.
қызметтің әртүрлі формалары
қызметтің әртүрлі формалары

Сабақты жүйелеу және оқытылатын материалды жалпылау

Мұғалім осындай сабақтарға қоятын негізгі дидактикалық тапсырмалардың ішінде біз мыналарды ерекшелейміз:

  • оқытылатын оқу пәнінің орталық бөлімдері мен тақырыптары бойынша мектеп оқушыларының теориялық білім жүйесін қалыптастыру;
  • өткен сабақтарда талданған тірек сөйлемдерді бөліп көрсету, қарастырылған оқиғалар мен фактілердің байланысын қарастыру, ұғымдарды қалыптастыру, білімді жүйелеу;
  • қарастырылған бөлімдер, тақырыптар бойынша дағдыларды, білімдерді, дағдыларды, тоқсан, жарты жыл, бір жылда өтілген барлық материалды тексеру және есепке алу.

Мысалы, технология сабақтарының бұл түрлері келесі құрылымға ие болуы мүмкін:

  • ұйымдастырылған бастау, мақсаттар мен міндеттерді белгілеу;
  • оқылған материалды ауызша, фронтальды, сауалнама, сұхбат, пікірталас арқылы қайталау;
  • білімнің толықтығын толық талдау арқылы нәтижені қорытындылау, өз бетінше әрекет ету жолдарын таңдау, жаңа білім беру мазмұнымен жұмыс істеуге арналған нұсқауларды анықтау.

Мұндай сабақтар мектеп оқушыларының оқу материалын жүйелі түрде қайталау қажеттілігін қалыптастырады. Олар негізгі теориялық ережелерді ашып қана қоймайды, әртүрлі тақырыптар бойынша білімді жалпылайды, пәнаралық байланыстарды орнатады.

Оқушылар алған дағдыларын жаңа жағдайлар мен жағдайларда қолдануды үйренеді. Қажет болған жағдайда мұғалім жалпы оқидыдәрістер оқиды, қосымша консультациялар жүргізеді, үлестірмелі материалдар мен көрнекі материалдарды жасайды.

Проблемалық талқылаулар, семинарлар, іскерлік ойындар түріндегі өнімді сабақтар студенттерге практикалық және теориялық сипаттағы мәселелерді шешуге мүмкіндік береді.

Мұндай сабақтардың өскелең ұрпақтың қабілеттерін, интеллектін, ойлау қабілетін дамытуға тиімді әсер етуі үшін сабақта көрнекі материалдарды психологиялық тұрғыдан негізделген кеңістікте орналастыру қажет.

Дағдыларды, дағдыларды, білімді түзету және бақылау сабақтары

Мұндай сабақтар мектеп оқушыларының оқу деңгейін анықтау, алған білім сапасын бағалау үшін қажет. Мұндай сабақты қалай жазуға болады? Оқу түрлері: жеке, фронтальды әдебиет мұғаліміне әр баланы бақылауға, сабаққа қатысуын талдауға көмектеседі.

Мұндай сабақтар адамгершілік, рухани, дүниетанымдық құндылықтарды, өмір салтын, дүниетанымын, шығармашылық әрекет түрлерін анықтауға тамаша мүмкіндік береді. Олар мұғалімге мектеп оқушыларының өзіндік шығармашылық әрекетке дайындығын анықтауға, оқу іс-әрекетіне қатынасын бағалауға көмектеседі.

Сабақ мазмұнын қалай жазуға болады? Оқу түрлері, жаттығулардың нұсқалары, өзіндік жұмыс тапсырмалары – мұның барлығын мектеп оқушыларының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, мұғалім өзі таңдайды.

Мұғалім 1-сыныпты алған кезде формалар мен әдістерді таңдау ерекше маңызға ие. Бастауыш мектептегі сабақтардың түрлері жаңа федералдық білім беру стандарттарымен анықталады. Олар бағалауды қамтымайды,сондықтан білімді түзету және бақылау сабақтарын өткізу кезінде мұғалім ынталандыру жүйесін қолдануы керек.

Осындай сабақтар барысында сабаққа деген көзқарас жүйесі, оқу іс-әрекетінің сан алуан аспектілері ашылады, бұл материалдың мазмұнына түзетулер енгізу арқылы оқушыға бағдарланған тәсілді қолдануға ықпал етеді.

Бұл сабақтың құрылымы:

  • сабақтың басталуы, жұмысқа психологиялық бейімделу, белсенділікке дайындық;
  • мақсат пен міндет қою, сабақтың тұжырымдамасын ашу, мектеп оқушыларының іс-әрекет ауқымын анықтау, бақылау рөлін жаңарту;
  • негізгі бөлімде өздік жұмысты орындау бойынша нұсқаулар, қысқаша түсініктемелер, іс-әрекеттің интеллектуалдық және эмоционалдық астарын сақтау;
  • қорытынды кезеңде жұмыстың қорытындысы шығарылады, типтік қателер мен олардың себептері қарастырылады, ұтымды шешімдер таңдалады, нашар ілгерілеушілікке жол берілмейді.

Мысалы, құрастырып болғаннан кейін сөйлемнің негізгі түрлерін талдауға болады. Мұғалім сабақты ең жақсы жұмыстарды қарастырып, олардың негізгі артықшылықтарын түсіндіре алады.

Мысалы әрекет

Біз студенттер мен мұғалімдер арасындағы жаратылыстану ғылымдарына байланысты ойын нұсқасын ұсынамыз.

Ойынның негізгі мақсаттары:

  • мектеп оқушыларының табиғи цикл пәндеріне танымдық қызығушылығын қалыптастыру,
  • мұғалімдермен қарым-қатынас жасау арқылы оқушылардың өзін-өзі дамытуға көмектесу,
  • балалар мен мұғалімдер арасындағы ынтымақтастық пен сыйластықты қалыптастыру.

Ойын сценарий бойынша ойналадысыныптағы оқушылар командасы мен мұғалімдер ұжымы арасындағы «Жүзден бірге» телевизиялық ойыны. Ойынның басталуына екі апта қалғанда ойынға қатыспайтын мектеп оқушылары мен мұғалімдерден сауалнама ұсынылады.

Респонденттерге он түрлі сұрақ қойылады:

  1. Табиғат қандай?
  2. Адамға белоктар не үшін қажет?
  3. Таулар дегеніміз не?
  4. Адам кімнен келді?
  5. Химия нені зерттейді?
  6. Экологтарға не тән?
  7. Қаламыздың орнын қалай табуға болады?
  8. Оқушылар химия сабағында не істейді?
  9. География мұғалімі сабаққа не әкеледі?
  10. Сіз қандай табиғат ғылымын білесіз?

Алынған сауалнамаларды талдағаннан кейін респонденттердің санын көрсете отырып, ең көп қайталанатын бес жауап таңдалады. Өңделген деректер арнайы таблоға (қағаз парақ, тақта) жазылады және ойын басталғанға дейін құпия сақталады. Оқушылар мен мұғалімдерден құралған командалар капитанды сайлайды, команданың атын, ұранын ойлап тауып, эмблеманы таңдайды. Әр команда ойыншыларға түсінік береді (өз командасының әрбір мүшесі туралы). Қазылар алқасының құрамына он бірінші сыныптың жоғары сынып оқушылары мен басқа профильдегі мұғалімдер, мысалы, филологтар кіреді. Параллель сынып оқушыларына тапсырма беріледі: біреулер он бірінші сынып оқушысының ұжымдық бейнесін, басқалары мектеп мұғалімінің ұжымдық бейнесін ойлап табуы керек. Оқушылардың көмегімен ойынға тізбектей қосылған элементтерден тұратын екі электр тізбегі жиналады: кілт, қоңырау, ток көзінен (немесе екі қоңырау пайдаланылады).

Ойын иесіойынды бастайды, өзара амандасу үшін командаларға сөз береді. Жігіттер жиналғандарға өздерінің эмблемасын, атын, ұранын ұсынады. Капитан барлығына өз командасының мүшелерін таныстырады, содан кейін жігіттер ол туралы айтады.

"Қызу"

Жүргізуші белгілі бір сұрақ қояды, содан кейін капитаны электр тізбегін ең жылдам жабатын (немесе қоңырауды соққан) командамен ойын жалғасады. Содан кейін капитандар өз командаларына оралады. Ойыншылар сұраққа кезекпен жауап береді. Егер жауап экспромттық таблода болса, онда ассистенттер оны ашады, команда ұпай жинайды. Егер ойыншылар үш қате жауапқа жол берсе, жауап беру құқығы басқа командаға беріледі. Қарсыластар дұрыс жауап берсе, олар жылынуды жеңіп, ұпай жинайды. Қазылар алқасы алғашқы нәтижелерді шығарып, ұпайларды бекітіп жатқанда, жүргізуші табиғатты қорғау шаралары туралы айтады.

Кері ойын

Қызықтыруда жеңіске жеткен топ сұраққа жауап бере бастайды. Жүргізуші сұрақ қояды, сосын топтар кезекпен жауап береді. Көмекшілер таблоны ашады, ал жауабы төмендегі таблода орналасқан команда ойында жеңіске жетеді. Қазылар алқасы турды «кері қарай» қорытындылайды, ал он бірінші сынып оқушылары өз оқу орнының «оқушысының» бейнесін жарнамалайды.

"Үлкен ойын"

Оған жеңген топтың екі ойыншысы қатысады. Олардың біреуі бірнеше минутқа жойылады, ал екіншісі сыныпта қалады. Бірінші ойыншыға 25 секундта бес сұрақ қойылады. Одан кейін іс-шараның фасилитаторы қатысушының берген жауаптары мен сабақ барысында алынған жауаптарға түсініктеме береді.мұғалімдер мен студенттерге сұрақ қою уақыты. Көмекшілер таблодағы барлық сәйкес жауаптарды ашады, қазылар алқасы ұпайларды есептейді. Келесі кезекте екінші ойыншы шақырылады, оған бірдей сұрақтар қойылады, ойыншы оларға отыз секунд ішінде жауап беруі керек. Егер екінші ойыншының жауабы біріншінің жауабына сәйкес келсе, сигнал беріледі, сіз дереу басқа жауап беруіңіз керек. Содан кейін көмекшілер таблода респонденттердің жауаптарымен барлық матчтарды ашады. Қазылар алқасы жалпы қорытынды жасайды, ал жоғары сынып оқушылары бұл кезде мектеп мұғалімінің ұжымдық бейнесін жарнамалайды.

Ойын иесі сөз кезегін қазылар алқасына береді. Марапаттау рәсімі аяқталғаннан кейін топтар бір-біріне өнерлері үшін алғыс айтады.

сабақтағы жұмыс түрлері
сабақтағы жұмыс түрлері

Ойын "Ақылды және тапқыр"

Бұл ойын 8-сынып оқушыларына арналған. Оның негізгі міндеті – мектеп оқушыларының жаратылыстану, гуманитарлық және математикалық циклдардағы пәндерге танымдық қызығушылығын арттыру.

Ойын барысында оқушылар ғылыми дүниетанымын қалыптастыру үшін қажет заттардың байланысын анықтайды. Ойын үш кезеңнен тұрады. Біріншіден, іріктеу кезеңі бар. Оның барысында студенттер әртүрлі пәндер бойынша білімдерін көрсете алады.

Мысалы, химия, биология, физика, тарих, әдебиет пәндерін білу. Сұрақтар осы пәндер бойынша мектеп курстарымен тікелей сәйкес келмейтіндей етіп таңдалады. Сұрақтар пәндік салалар бойынша бөлінбейді, аралас нұсқада беріледі. Ойын студенттерге олардың жан-жақты дамуын, шығармашылығын көрсетуге мүмкіндік береді. Әрбір дұрыс жауап үшін студент орденмен марапатталады.ақылды жігіт. Әр сыныпта іріктеу кезеңдері аяқталғаннан кейін ең көп ұпай жинаған бес адам таңдалады. Жартылай финалға 25 адам шықты.

Жартылай финалда аудиторияға түрлі тақырыпта сұрақтар қойылады. Әрбір дұрыс жауап үшін олар нердтің ретін береді. Келесі кезекте екінші іріктеу кезеңінің қорытындысы шығарылады, оның қорытындысы бойынша үш оқушы ойынның финалына өтеді.

Жолдың түсін таңдау үшін студенттерге тапсырма ұсынылады. Сұраққа бірінші болып дұрыс жауап берген оқушы бірнеше ойын жолдарының бірін таңдау құқығын алады. Қалған жігіттер қалған жолдарды таңдайды.

Қызыл кілемде екі-ақ сұрақ бар, бірақ олардың әрқайсысына дұрыс жауап беру керек. Сары жолда баланы үш сұрақ күтіп тұр, бір қате жауап беруге рұқсат етіледі. Жасыл (көк) жолда жігіттерге төрт сұрақ қойылады, екі айып ұпайына рұқсат етіледі. Студенттерге финалға әртүрлі тақырыптар ұсынылады, олар солардың біріне тоқталады.

Ойын жолында жылдамырақ жүгірген ойыншы жеңімпаз болады. «Тапқырлар мен тапқырлар» ойынының жеңімпазы деп танылып, сыйлық пен диплом алады. Көрермендер де «ақылдылар ордендерін» алып, сұрақтарға жауап беруге құқылы. Барлық 3 раундтың соңында ең көп тапсырыстар жинаған көрермен үздік теоретик болып танылып, сыйлық пен дипломға ие болады.

Ойынды он бірінші сынып оқушылары жүргізеді, ал алдыңғы ойындарда жеңіске жеткен жігіттер сарапшы ретінде әрекет етеді.

Жартылай финалдың қорытындысы бойынша қазылар алқасы 3 финалистті таңдайды. Қызыл кілемдеОқушыға екі сұрақ қойылады. Ақтық ойында жеңіске жету үшін ол әрқайсысына дұрыс жауап беруі керек. Әйтпесе, «дана жігіт» қайтадан теоретикке айналады.

Сары жолда ойыншы үш сұрақ күтіп тұр, оның бір ғана қатеге құқығы бар. Жасыл жолда оқушыға 4 сұрақ қойылады, екі «жіберу» рұқсат етіледі. Оның жолынан бірінші өткен оқушы жеңімпаз атанады.

Финалдағы сұрақтар келесі бағыттар бойынша ұсынылады: тарих, әдебиет, математика.

Қорытынды

Қазіргі таңда отандық оқу орындарында мұғалімдер сабақтың әртүрлі формаларын, әдістерін, түрлерін қолдануда. Сабақтың нұсқасын таңдаған кезде сынып ұжымының жеке ерекшеліктері, әрбір жеке мүшесі, жас және физиологиялық ерекшеліктері ескеріледі.

Мысалы, коррекциялық әдістер аясында оқитын ауыр психикалық ауытқулары бар балалармен жұмыс істегенде сабақтың аралас түрін қолданған дұрыс.

түзету мектебіндегі іс-шаралар
түзету мектебіндегі іс-шаралар

Бұл мұғалімге мұндай оқушылармен жұмыстың әртүрлі формаларын барынша үйлестіруге, оқу-тәрбие үдерісі аяқталғаннан кейін олардың табысты әлеуметтенуіне мүмкіндік береді.

Дарынды және талантты оқушылар үшін тәлімгер-мұғалімнің қолдауы маңызды, сондықтан мұндай оқушылармен жұмыс жасағанда мұғалім олар үшін жеке білім беру траекториясын таңдауға барынша назар аударады.

Ұсынылған: