Сабақ – оқу үрдісіндегі негізгі бірлік. Бұл мұғалім нақты белгіленген уақыт ішінде ұжымның танымдық және басқа әрекеттерін басқаратын ұйымдасқан білім беру формасы. Бұл ретте әрбір оқушының ерекшеліктері ескеріледі. Студенттердің оқытылатын пәннің негіздерін меңгеруіне қолайлы жағдай туғызатын жұмыс әдістері мен құралдары қолданылады. Бұл бүкіл процесс сабақты психологиялық талдау деп аталады. Біздің материалда бұл процедура туралы егжей-тегжейлі сипатталады.
Сабақ оқу процесінің бірлігі ретінде
Сабақты психологиялық талдауды осы тәрбие формасын анықтаудан бастау керек. Сабақ – бұл мұғалім белгілі бір нәрсені меңгеру үшін белгілі бір уақыт көлемінде өз оқушыларының іс-әрекетін бағыттайтын оқу-тәрбие процесінің бір түрі.ақпарат. Әрбір сабақ белгілі бір элементтерден – кезеңдерден және буындардан тұрады. Олардың барлығы оқытудың және оқушының іс-әрекетінің әртүрлі түрлерімен сипатталады. Қолда бар элементтер сабақтың құрылымын анықтай отырып, әртүрлі комбинацияларда көрінуі мүмкін. Ол оқу материалының мазмұнына, сабақтың мақсатына, оқушылардың жас ерекшеліктеріне және сынып ерекшеліктеріне қарай қарапайым немесе күрделі болуы мүмкін.
Сабақты психологиялық талдау оқу-тәрбие процесінің осы формасының негізгі ерекшеліктерін бөліп көрсетуді көздейді. Мұнда ескеріңіз:
- Тұрақты студенттер тобының болуы.
- Оқушылардың әрқайсысының өзіне тән ерекшеліктерін ескере отырып әрекеті.
- Оқытылатын материалдың негіздерін меңгеру.
Сабақтың сапасы мен тиімділігін арттыру үшін дер кезінде психологиялық талдау жасау қажет. Сабақ ұзақ уақыт бойы оқытудың жалғыз және таптырмас бірлігі болып қала береді. Қазіргі уақытта бұл оқу процесінің ең қолайлы түрі.
Сабақ түрлері
Сабақты психологиялық талдаудың келесі кезеңі оқу-тәрбие процесінің формаларының классификациясын қалыптастыру болып табылады. Бүгінгі күнге дейін жалпы қабылданған жүйе жоқ. Бұл бірқатар жағдайлармен түсіндіріледі. Соның бірі – оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың жан-жақтылығы мен күрделілігі. Ең көп таралғаны - кеңестік педагогика ғылымдарының докторы Борис Петрович Есипов ұсынған классификация. Ол мынаны көрсетеді:
- Аралас (аралас) сабақтарытеріңіз.
- Нақты құбылыстар туралы бастапқы фактілер мен идеяларды жинақтауға, жалпылауды түсінуге және ассимиляциялауға бағытталған кіріспе сабақтар.
- Материалды қайталау үшін бақылау және бекіту сабақтары қажет.
- Оқушылардың дағдыларын дамытатын және білімін бекітетін сабақтар.
- Сабақтарды тексеру.
Бастауыш сыныптағы сабаққа психологиялық талдау жасау басты назар шоғырлану принципіне берілгенін көрсетті. Ол өтілген ақпаратты жүйелі түрде қайталай отырып, материалды кезең-кезеңімен зерделеуді қамтиды. Бастауыш сыныптағы балалар бастапқы білімдерін бұрыннан алған білімдерімен біріктіруі керек. Бұл қажетті бекіту әсерін береді. Шоғырлану принципіне негізделген сабақтар көбінесе біріктірілген сипатта болады. Академиялық сағат аясында дәріс материалдарын, меңгергенді бекіту, бақылау және өзіндік жұмысты біріктіруге болады.
Кіріспе сабақтар жаңа, бұрын белгісіз материалды үйренуді қамтиды. Зерттеуді оқытушының жетекшілігімен де, өзіндік жұмыс түрінде де жүргізуге болады. Сабақтың соңында оқылған ақпаратты қайталау тапсырмасы беріледі.
Бекіту сабақтары бұрын алынған білімдерді берік меңгеру үшін түсінуді қамтиды. Оқушылар үй тапсырмасы, шығармашылық, жазбаша немесе ауызша жаттығулар арқылы белгілі бір сала туралы түсінігін тереңдетеді.
Сабақтың соңғы түрі бақылау сабағы деп аталады. Мұғалім берілген ақпаратты меңгеру дәрежесін бағалайды.
СоныменМектептегі сабақтың психологиялық талдауын бірден оқу-тәрбие процесінің бірнеше формаларына қолдануға болады. Содан кейін мектеп сессиясының құрылымын қарастырыңыз.
Сабақ құрылымы
Мектеп сабағы бірнеше кезеңнен тұрады, сондықтан оны диаграмма түрінде көрсетуге болады. Сабақтың психологиялық талдауы оның он негізгі кезеңінің сипаттамасын қамтиды.
Біріншісі сабақтың басын ұйымдастырумен байланысты. Студенттердің сабақта жұмысқа дайындығы бар: бұл амандасу, сабаққа дайындығын тексеру, іскерлік ырғаққа тез енгізу, т.б. Бірінші кезең мұғалімнен талаптылық, ізгі ниет, өзін-өзі ұстай білу, ұйымшылдық сияқты қасиеттерді талап етеді. Сондай-ақ құрал-жабдықтардың сабаққа дайындығын, т.б. тексеру қажет.
Екінші кезең үй тапсырмасын тексерумен байланысты. Оқушылардың барлығының немесе көпшілігінің жұмысты орындау дәлдігі мен хабардарлығы белгіленуі керек. Анықталған олқылықтардың орнын толтырып, білімдегі кемшіліктерді жою қажет. Мұғалімнің одан әрі жұмыс істеуі үшін жер тазартылуы керек. Сабақтың психологиялық талдауы екінші кезең бүкіл сабақ үшін ең маңызды кезеңдердің бірі екенін көрсетеді. Оқушылардың үй тапсырмасын орындау сапасы бойынша мұғалім олардың жұмысының нәтижесін бағалай алады.
Үшінші кезеңде мұғалім мен оқушылардың алдағы іс-әрекетіне белсенді дайындық жүргізіледі. Негізгі дағдылар мен білімдер жаңартылып, танымдық мотивтер қалыптасып, сабақтың мақсаттары мен міндеттері ашылуы керек.
Төртінші кезеңде жаңа білім игеріледі. Мұғалімнің мақсатыоқытылатын құбылыстар, фактілер, процестер және байланыстар туралы оқушылардың нақты түсініктерін қалыптастыру.
Бесінші кезеңде оқушылардың жаңа оқу материалын түсінуін бастапқы тексеру жүргізіледі.
Алтыншы кезең есептер мен жаттығулар шығару арқылы білімді бекітумен байланысты. Сабақтың психологиялық талдауы көрсеткендей, мысал, жаттығулар мен тесттер жаңа ақпаратты есте сақтаудың ең тиімді құралы болып табылады.
Жетінші кезеңде алынған білім жалпылауға және жүйелеуге жатады. Оқытылатын тақырып бойынша идеяны қалыптастыруға көмектесетін қосымша ұғымдар, қосымша байланыстар және басқа білім беру элементтері енгізілген.
Сегізінші кезең білімді өзін-өзі тексеруді қамтиды. Мұнда материалды зерделеудегі кемшіліктер мен ол кемшіліктердің себептері ашылады. Белгілі бір мәселелерді іздеу студенттерді бар дағдылар мен қабілеттердің толықтығын, хабардарлығын және күштілігін тексеруге ынталандырады.
Тоғызыншы кезеңде сабақ қорытындыланады. Мұғалім сабақты психологиялық талдаудың қысқаша сызбасын құрастырады. Ол сынып жұмысын сипаттайды, балаларды одан әрі дамуға бағыттайды, белгілі бір мақсатқа жетудегі табысты бағалайды.
Оныншы (қорытынды) кезеңде мұғалім үй тапсырмасы туралы ақпарат береді, сонымен қатар оны қалай орындау керектігі туралы қысқаша нұсқау береді.
Сабақтардың түрлері бойынша жіктелуі және классикалық сабақтың ең толық құрылымын анықтау сабақты психологиялық талдауға енгізілген. Бұл түрдегі мұғалім іс-әрекетінде талдау да ерекше орын алады. Мұғалім өзін-өзі сипаттай аладыоқу процесінің құрастырылған бірлігі.
Сабақ мақсаттары
Мұғалім келесі тренинг сабағын құра отырып, алдына қандай мақсат қояды? Бұл тәрбиелік, тәрбиелік және дамытушылық міндеттер. Білім беру мақсаттарының тобына келесі тармақтар кіреді:
- Пән бойынша арнайы білім мен дағдыны қалыптастыру.
- Сабақ барысында ұғымдар, заңдар, теория және ғылыми фактілер туралы ақпарат беру.
- Оқушылардың дағдылары мен дағдыларын дамыту.
- Білімдегі, арнайы және жалпы ғылыми дағдылар мен дағдылардағы олқылықтарды толтыру.
- Білім мен дағдыларды игеруді бақылауды қамтамасыз ету.
- Оқушыларды оқытылатын материалдың мәнін өз бетінше түсінуге үйрету.
- Тәрбие жұмысын жүргізу дағдысын қалыптастыру, оны орындау барысында ойлану, белсенді жұмысқа дайындау, ұтымды еңбек тәртібін сақтау және т.б.
Білім беру мақсаттары тобына келесі критерийлер кіреді:
- Кәсіби өзін-өзі анықтауға әсері.
- Оқушылардың еңбек тәрбиесін насихаттау.
- Әскери-патриоттық тәрбие.
- Эстетикалық қабылдау.
- Адамгершілік және гуманистік идеалдар мен принциптерді сіңіру.
- Тәрбие жұмысының нәтижесіне жауапкершілікке, оның маңыздылығын сезінуге, қауіпсіздік ережелерін және санитарлық-гигиеналық қызмет көрсету шарттарын сақтауға тәрбиелеу.
- Оқушылардан табандылық, ұқыптылық, табандылық, қиындықтарды жеңе білу және т.б талаптар.
Дамытушы мақсаттар тобына оқушылардың мотивациялық қасиеттерін дамыту, ойын-сауық, қуаныш, тосын, пікірталас жағдайларын жасау және т.б. кіреді. Бұл жерде логикалық пайымдау, өз ойын қысқаша және анық жеткізу қабілетін атап өту қажет. Танымдық қызығушылықты дамыту, баламалы ойлауды қалыптастыру, негізгіні екіншіден ажырата білу, оқиғаларды бағалау және т.б. ерекше маңызға ие.
Сабақты психологиялық талдау жоспары алға қойылған мақсаттарға байланысты құрастырылады. Студенттердің алдында қандай тапсырмалар тұруы керектігін нақты анықтау керек.
Психологиялық талдау процедурасы
Мұғалім жұмысын объективті етудің бір жолы – сабаққа психологиялық талдау жасау. Мұғалім жұмысында бұл процестің маңызы зор. Талдау мектеп сабағына сырттай қарауға, оның артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсетуге, сабақ аймағын оңтайландырудың негізгі бағыттарын талдауға мүмкіндік береді. Көптеген зерттеулер мен әдістемелік жұмыстар сабақтардың ерекшеліктеріне арналған. Ғалымдар сабақты талдаудың жан-жақтылығын, мұғалімнің педагогикалық өзара әрекеттестіктің барлық аспектілерін, оның субъектілері мен іс-әрекеттерінің ерекшеліктерін ескеруінің маңыздылығын атап көрсетеді.
Психологиялық талдау бірнеше кезеңнен тұрады. Алғашқы төрт кезең жоғарыда көрсетілген. Бұл ұғымның сипаттамасы, сабақтың негізгі түрлерін анықтау, құрылымын қалыптастыру және мақсаттарды белгілеу. Мектеп сабағын жан-жақты қарастырып, сипаттама беруоның негізгі элементтері, оның негізгі психологиялық тәсілдеріне назар аудару керек.
Психологиялық талдау пәні көп қырлы. Бұл мұғалімнің өзінің психологиялық қасиеттері, оқу процесінің заңдылықтары, оқу-тәрбие процесінің ерекшеліктері, оқушылардың аналитикалық қабілеттері, олардың дағдылары және т.б.
Барлық аналитикалық процедураларды педагогика саласындағы сыртқы сарапшылар немесе мұғалімдердің өздері жүргізеді. Сабақты психологиялық талдаудың арнайы формасы құрастырылған, ол әртүрлі мектептерде бірдей болмауы мүмкін. Пішін рәсімнің мақсаттары мен нәтижелерін көрсететін шағын құжат түрінде шығарылады.
Федералдық мемлекеттік білім стандартының нормалары бастауыш мектептегі сабақтың өзін-өзі талдауын толтыру формасын әзірледі. Құжаттың «тақырыбы» сыныпты, сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсаттары мен міндеттерін, сонымен қатар сабақтың өткен және алдағы сабақтармен байланысын көрсетеді. Келесі кезекте оқушылардың білім деңгейлерінің кестесі құрастырылады. Мұнда жоғары, жеткілікті, орташа, қанағаттанарлық және төмен деңгейді бөлу қажет. Жақын жерде мотивация деректері бар кесте бар: төмен және жоғары. Соңғы баған білім мен дағдының сапасын бақылау мен бағалауға бағытталған. Сабақтың негізгі кезеңдері, бақылау әдістері мен түрлері, бақылау функциялары және білімді бағалау тәртібі көрсетілген.
Келесі сабақты психологиялық талдаудың негізгі мысалдары туралы айтатын боламыз.
Талдау пішіндері
С. Л. Рубинштейн, мектеп сабағын талдау – бұл құбылысты, объектіні немесежағдай және оның құрамдас бөліктерін, элементтерін, моменттері мен жақтарын іздеу. Аналитикалық процедураның нысандары айтарлықтай әртүрлі. Бастауыш мектептегі сабақты психологиялық талдаудың кең таралған мысалы ретінде бөлінген тұтастықты қалпына келтіру болып табылады. Мұғалім нақты элементтерді көреді, олардың арасында байланыс жасайды, содан кейін көптеген әртүрлі құбылыстар мен кезеңдері бар интегралдық жүйені құрады.
Сабақтың негізгі «компоненттері» оқушылардың өздері және мұғалім. Бұл элементтердің екеуі де өзара байланысты және өзара тәуелді. Психологиялық талдауды синтез арқылы талдау түрінде беруге болады. Адам талданатын объекті орналасқан байланыстар мен қатынастар жүйесін аша отырып, осы объектінің жаңа, әлі зерттелмеген ерекшеліктерін байқап, талдап, аша бастайды. Синтез арқылы талдаудың түрі де бар. Ол сабақтың құрамдас бөліктері арасындағы байланыстың жан-жақтылығын көрсетеді, яғни мұғалімнің оқытудың ең күрделі психологиялық аспектілерін тереңірек түсінуіне ықпал етеді.
Сабақты психологиялық талдаудың мақсаты – мұғалім жұмысындағы негізгі кемшіліктерді анықтау және оларды одан әрі түзету жұмыстарын жүргізу.
Психологиялық талдау объектілері
Педагогикалық рефлексия мұғалімнің іс-әрекетінің мотивтерін өзінің объектісі ретінде алады. Әлеуметтік маңызы бар позитивті мотивтермен қатар сыртқы жағдайлардың ықпалымен байланысты мотивтерді де бөліп көрсету керек. Олай болса, позитивті мотивтер адамның өз жұмысының әлеуметтік мәнін түсінуі, адамдармен жұмыс істеуге деген ұмтылысы және т.б. болса, сыртқы мотивтер - бұл қызығушылықпен байланыстымамандық, сүйікті пәніңізбен және жұмысыңызбен айналысу мүмкіндігі.
Рефлексия объектісі педагогикалық іс-әрекеттің нәтижесі де болуы мүмкін. Нәтижесінде сабақты психологиялық талдаудың құжаттық үлгісі құрастырылуы керек. Онда орындалған жұмыстың негізгі кемшіліктері көрсетілуі керек.
Орыс тілінен сабақты талдау қалай болуы керек екенін көрсететін үлгіні енгізу (ГЭФ сәйкес:
Осылайша, сабақты психологиялық талдаудың объектілері мұғалімнің іс-әрекетінің әртүрлі мотивтері немесе атқарылған жұмыстың нәтижесі болып табылады. Дегенмен, нысандар жүзеге асырылатын әрекеттің күшті және әлсіз жақтары ретінде әрекет ететінін түсіну керек.
Алдын ала талдау
Мектеп сабағын психологиялық талдаудың бірінші деңгейі – алдын ала талдау. Бастапқыда сабақты психологиялық талдауға арналған хаттама жасалады, онда үш баған бар: сабақтың алдын ала, ағымдағы және ретроспективті талдауы туралы.
Бірінші деңгейде сабаққа дайындық кезеңі талданады. Мұғалімнің болашақ сабақтың «бейнесі-жоспары» бар, ол әлі де «беті жоқ», кеңістіктік және уақыттық шекарасыз. Содан кейін мұғалім болашақ оқу сабағына байланысты барлық нәрсені мұқият және жан-жақты сипаттауға көшеді. Бұл оқу құралдарын жинақтау, бағдарламаларды құру, материалмен жұмыс істеудің әдістері, тәсілдері мен әдістерінің жиынтығы және т.б. Талдау барысында мұғалім нақты сабақтың жоспарын немесе конспектісін дайындайды, яғни сол «үлгі-орындаушы.
Сабақты талдау барысында мұғалім жалпы, дамытушылық, педагогикалық және әлеуметтік психологиядан теориялық әзірлемелерді мазмұнды және мақсатты түрде пайдалануы керек. Мұғалімнің алдында оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың негізгі психологиялық мәселелері тұрады. Сабақтың өнімділігі мен сәтті болуы көбінесе бірнеше факторларды талдауға және ескеруге байланысты болады: нені, кімді, кімді және қалай оқыту керек.
Психоанализ сабағының парағының ең көп тараған түрі:
Бірінші фактор – пәннің ерекшелігі – яғни оқу процесінің мақсаты мен құралы ретінде қалай әрекет ететіндігі. Екінші фактор білімді игеруге әсер етеді. Әңгіме мұғалімнің кәсіби ерекшеліктері мен оның жеке психологиялық қасиеттері туралы болып отыр. Ақырында, үшінші фактор оқытылатын адамның жеке басына, оның жасына және жеке психологиялық ерекшеліктеріне байланысты. Бұл фактордың әсері ассимиляцияның барлық психологиялық компоненттерінде көрінеді. Бұл оқушылардың пәнге деген оң көзқарасы, материалды белсенді түрде түсіну, сезім арқылы ақпаратпен тікелей танысу, сонымен қатар алынған және өңделген ақпаратты есте сақтау және сақтау.
Сабақты психологиялық талдау процесінің қалған бөлігі алдын ала кезеңге байланысты. Оқушылардың зейінін ұйымдастыру, материалды жоспарлау және бөлу – мұның бәрі алдын ала кезеңмен байланысты болады.
Алдын ала талдаудың мысалы ретінде сабақ жоспарын құруды, орнатуды елестетуге болады.мақсаттар мен міндеттер.
Ағымдағы талдау
Екінші кезең – сабақтың нақты педагогикалық жағдайындағы ағымдағы психологиялық талдау. Сабақты психологиялық талдаудың мысалдары мен үлгісі кезең-кезеңімен қарастырылуы керек. Мұғалім алдағы сабақтың жоспарын жасайды. Сабақтың тиімділігі оған дайындықтың тиянақтылығымен, құрастырудың дұрыстығымен және дәлдігімен анықталады. Дегенмен, сабақ барысында туындауы мүмкін көптеген педагогикалық жағдайларды естен шығармау керек. Олардың барлығы тосын сыйлардың жеткілікті санына толы. Жағдайды сәтті шешу үшін бірқатар арнайы ережелерді сақтау керек. Олардың барлығы бақылау хаттамасымен сабақтың психологиялық талдау үлгісінде көрсетілген.
Міне, мына жерден бөлектеу керек:
- Тәртіпті сақтау.
- Оқушылардың жауаптарын мұқият зерделеу.
- Балалардың психофизикалық жағдайын зерттеу.
- Сыныптың сабаққа дайындық деңгейін бағалау.
- Сыныптың оқу әрекетінің ерекшеліктері туралы ақпарат жинау.
- Сабақты бақылау.
- Балалардың мінез-құлқы мен сөйлеуін зерттеу.
- Оқушылардың жеке ерекшеліктеріне тән: мінез-құлық, бейімділік, қызығушылық, қабілет және т.б.
- Бір уақытта бірнеше нысанды бақылау кезінде зейіннің бөлінуі.
Бұл дағдылардың барлығы сабақтың ағымдағы психологиялық талдауын сауатты ұйымдастыруға көмектеседі.
Тарихи талдау
Педагогикалық іс-әрекетті ретроспективті талдау – қорытынды кезең. Бұл кезеңнің рөлі болуы мүмкін емесбағаламау. Мектеп сабағының жобасын, жоспарын, дизайнын оның орындалуымен салыстыру қажет. Бұл мұғалімге кәсіби қызметтің таңдалған құралдары мен әдістерінің дұрыстығы туралы белгілі бір қорытынды жасауға мүмкіндік береді.
Жұмысыңыздың күшті және әлсіз жақтарын белгілеп, кемшіліктерді түзету жолдарын анықтап, тиімді әдістерді кеңейту қажет. Басқаша айтқанда, ретроспективті талдау мұғалімге атқарылған жұмыс туралы белгілі бір қорытынды жасауға мүмкіндік береді.
Ретроспективті психоанализдің мысалы жұмыс парақтарын толтыру болып табылады. Құжаттамамен жұмыс істеу барысында мұғалім өз қызметі туралы кейбір қорытындылар жасай алады.
Алдын ала және ағымдағы талдаулардың нәтижелерін біріктіру болашақ сабақтың өзіндік бастамасы болады. Келесі жолы мұғалім өзінің кемшіліктерін біледі, сондықтан олардан аулақ болуға тырысады. Мұғалім өз сабағын неғұрлым объективті талдаса, соғұрлым ол келесі сабақтарды жоспарлап, жүргізеді. Сондай-ақ ретроспективті талдау (басқа екі кезеңнен айырмашылығы) уақыт шеңберімен шектелмейтінін атап өткен жөн. Бұл қосымша ақпаратты білуге және дұрыс шешім қабылдауға, әрі қарай түзетуге және тексеруге мүмкіндік береді.
Ретроспективті талдау мұғалім іс-әрекетінің соңғы кезеңіне сәйкес келеді. Бұл кәсіпқойлығыңызды бағалаудың ең тиімді және оңтайлы жолы.