Мектептегі тұлғаны дамыту тәрбиелік және сыныптан тыс жұмыстар аясында жүзеге асырылады. Білім берудің бастапқы сатысының түлегі белгілі бір дағдыларға ие болуы керек: оқу әрекеті, өзін-өзі бақылау, интроспекция, өзін-өзі бағалау. Бұл не қажет?
Бұл мәселені сәтті шешу үшін көптеген бастауыш сынып мұғалімдері мен орта мектеп мұғалімдері сабаққа топтық іс-әрекеттің жеке элементтерін қосады (сыныптан тыс жұмыс). Ұжымдық оқытудың ерекше белгілерін қарастырыңыз, нақты мысалдар келтіріңіз.
Теориялық сәттер
Жаңа федералды білім беру стандарттары студенттерге жалпы білім беру дағдылары мен дағдыларын меңгеруге бағытталған. Жаңа білімді меңгеру үшін оқушының өз бетінше әрекет ету дағдысын қалыптастыру керек. Бұған жетуге оқытуды ұйымдастырудың топтық формасы көмектеседі. Бала өз бетінше дамуға мүмкіндік алады, өзін зерттеуші ретінде сынап көреді, тең боладыбілім беру процесінің қатысушысы.
Кәсіби іс-әрекетінде дамыта оқыту принципін қолданған мұғалім белсенді жеке тұлға тәрбиелеуге тырысады. Оның оқушылары жаңа білім алуға ұмтылады, пікірталас жүргізе алады, бастама көтереді.
Психологтар баланың танымдық белсенділігін дамытуға ықпал ететін оқуды ұйымдастырудың топтық формасы екеніне сенімді. Шағын топта жұмыс істей отырып, жігіттер қарым-қатынас дағдыларын жақсартады.
Мақсат
Оқытудың топтық формалары әр баланың оқу процесіне белсенді араласуы үшін қажет.
Негізгі тапсырмалар:
- танымдық қызығушылықты белсендіру;
- өз бетінше әрекет ету дағдыларын жетілдіру (жеке даму траекториясын құру);
- қарым-қатынас дағдыларын дамыту (диалог құру, әңгімелесушіні есту қабілеті)
Айырмашылықтар
Оқытудың топтық формасы немен сипатталады? Бұл білім беру әдісінің оң және теріс жақтары бөлек қарастыруға лайық. Оларға толығырақ тоқталайық.
Топтық оқыту - оқу мен оқу мотивациясын арттырудың дәстүрлі әдісі. Бірлескен іс-шаралардың арқасында мектеп оқушыларының алаңдаушылығы төмендейді, сыныптағы ең нашар оқушы боламын деген қорқыныш жоғалады.
Сыныптағы топтық оқыту жақсартуға ықпал етедіұжымдағы психологиялық ахуал. Сондықтан психологтар мұғалімдерге жұмыстың бұл түрін білім берудің барлық деңгейіне енгізуді ұсынады.
Негізгі кемшіліктер
Оқытудың топтық формалары мектеп оқушыларының дербестігін көздейтініне қарамастан, олардың тиімділігі мұғалімнің шеберлігі мен қызығушылығына байланысты. Минустардың арасында:
- мектеп оқушыларын осындай іс-әрекеттерге алдын ала дайындау қажеттілігі;
- мұғалімнің жұмысты ұйымдастырудағы байыпты күш жұмсаған шығындары;
- сыныпты бөлек топтарға бөлу қиындығы.
Балалардың барлығы топта жұмыс істеуге дайын емес. Сондықтан мұғалім UUN (әмбебап оқыту дағдыларын) меңгеру формаларын ойластыруға күш салуы керек.
Қағидалар
Оқытудың ұжымдық-топтық формасы келесі принциптерге негізделген:
1. Әрбір баланың білім алу мүмкіндіктерінің деңгейін есепке алу.
2. Проблемалық сипаттағы тапсырмаларды құрастыру.
3. Топ мүшелері арасында рөлдерді бөлу.
4. Топ ішінде қарым-қатынасты ұйымдастыру.
5. Рефлексия.
Топтарды құру опциялары
Оқытудың топтық формалары сыныпты шағын ұяшықтарға алдын ала бөлуді қамтиды. Мұны әртүрлі жолдармен жасауға болады:
1. Өз қалауыңыз бойынша бөліңіз.
2. Кездейсоқ.
Бірінші жағдайда мектеп оқушыларының бірігуі өзара келісім бойынша жүзеге асырылады. Сағаткездейсоқ бөлу, команда әдетте бір-бірімен араласпайтын балаларды қамтуы мүмкін.
Бұл опция мұғалімге қатысушылардың әртүрлі әрекет жағдайларына бейімделу дағдыларын дамытуға, тұлғааралық жанжалдарды азайтуға мүмкіндік береді.
Әрекеттер
Бастауыш мектеп үшін қолайлы топтық оқытудың негізгі түрлерін қарастырайық:
- миға шабуыл;
- жұппен жұмыс;
- қарлы кесек;
- ойын "Ойды жалғастыр";
- қазынаны іздеу;
- мозаика;
- Зигзаг әдісі
Қалай миға шабуыл жасау керек? Бұл тактиканы мұғалім жаңа идеяларды тудыру үшін қолданады. Бұл фронтальды топтық оқыту түрі қатаң ережелерді сақтауды талап етеді.
Топ ішінде жігіттер рөлдерді бөледі: таймкипер, хатшы, жүргізуші. Ұжымдық әрекетті аяқтағаннан кейін студенттер хабарламалармен алмасады, оларды талқылайды, нақтылау сұрақтарын қояды.
Ой ойынын жалғастыру
Ол жігіттердің «тізбек бойымен» әртүрлі тапсырмаларды орындауын қамтиды. Мұндай топтық оқыту формалары әртүрлі оқу пәндері үшін қолайлы. Мысалы, бұл әдісті әдеби оқу бойынша әңгіме құрастыру үшін пайдалануға болады.
Бұл форманың ерекшелігі – балаларда коммуникативті дағдыларды қалыптастыру. Жауапты жалғастыру үшін студент өз сыныптасының нұсқасын мұқият орындауға мәжбүр. Бұл әдісті өз жұмысында қолданған мұғалімоқушыларды оқу әрекетіне тарту мәселесін шешеді.
Қазына іздеу
Оқытуды ұйымдастырудың мұндай ұжымдық-топтық формалары білімді бекіту және түзету сабағында орынды. Мұғалім өтілген материал бойынша сұрақтар қояды. Оларға жауап беру үшін топ кез келген ресурстарды пайдалана алады: дәптердегі жазбалар, интернет ресурстары, оқулық материалы.
Егер жігіттер өздеріне берілген тапсырманы сәтті орындаса, «қазынасын» табады. Өте жақсы бағадан басқа, мұғалім балаларды қайталанатын материалға қатысты оқу фильмін көруге шақырады.
Қарлы кесек
Бастауыш мектепте оқытудың мұндай топтық формаларын көптеген мұғалімдер пайдаланады. Жұмыс белгілі бір тапсырманы шешуден басталады. Әр бала мұны өз бетінше жасайды. Әрі қарай жұптық жұмыс келеді. Балалар жауаптарын алмасады, ең жақсы шешімді таңдайды.
Сосын жұптау келеді. Топ енді төрт шешімнің бірін таңдауы керек. Сабақ соңында сынып мұғалімнің сабақтың басында қойған сұрағының жалпы, ең толық шешімін бөліп көрсетуі керек.
Мозаика
Оқу әрекетінің бұл ұжымдық түрі қандай? Сабақтың тақырыбын мұғалім бірнеше жеке бөліктерге бөледі, оларды топтар арасында таратады. Жігіттер ұсынылған тақырыпты зерделеу үшін қажетті дереккөздердің, оқу материалдарының тізімін алады.
Топ тапсырманы орындағаннан кейін ол қайта құрылады. Жаңа командаларда жігіттер алмасадыақпаратты табу, сұрақтарға жауап беру, қорытынды жасау.
Зигзаг техникасы
Топтық жұмыстың бұл түрін тек бастауыш сынып мұғалімдері ғана емес, сонымен қатар орта мектеп мұғалімдері де пайдаланады. Материалмен жұмыс істеу үшін сынып 3-5 адамнан тұратын топтарға бөлінеді, жеке фрагменттерге бөлінеді.
Бір мәселе бойынша жұмыс істейтін, бірақ әртүрлі топтарға жататын балалар тапқан ақпаратын бір-бірімен бөліседі. Содан кейін олар өз топтарына оралады, топтың қалған мүшелеріне өздері алған жаңа дағдыларды үйретеді. Команданың қалған бөлігі де солай істейді. Сабақтың соңында жалпы қорытынды жасалады, балаларға барынша қиындық тудырған сұрақтар нақтыланады.
Мұғалім әрекеті
Топтық жұмыс кезінде мұғалім не істеуі керек? Оқу іс-әрекетінде жұмыстың бұл түрін пайдаланатын мұғалім әртүрлі функцияларды орындай алады:
- бақылау тобының жұмысы;
- оқу процесін ұйымдастыру;
- нәтижелерді бағалау;
- топтардың жұмысына қатысу;
- әртүрлі шешімдерді ұсыныңыз;
- тәлімгер немесе ақпарат тасымалдаушы ретінде әрекет етіңіз.
Топта сапалы және тиімді жұмысты қалай ұйымдастыруға болады? Бұл қиын тапсырманы шешу үшін мұғалім:
- топтық жұмысты шығармашылық процесс ретінде қабылдау;
- балаларға олардың әрекеттерінің маңыздылығын көрсету;
- бір топты бөлмей, барлық студенттерге бірдей көңіл бөлу;
- оқушыларға жаңа білімді өз бетімен алуға мүмкіндік беріңіз.
Тәрбиешілер жіберетін қателіктердің ішіндегі ең үлкені – егер бала жауап бермесе, сұраққа жауап бергісі келеді. Мұғалімнің мұндай тактикасы мектеп оқушыларының танымдық белсенділігінің төмендеуіне әкеледі.
Топтық әрекеттер үшін тапсырмаларды қалай таңдауға болады
Сұрақтар топтың әрбір мүшесі жеке жетістікке қол жеткізе алатындай болуы керек (табыс жағдайын жасау). Мынаны қолданған дұрыс:
- еңбекті қажет ететін жұмыстар;
- топтың әрбір мүшесінің әртүрлі дағдылары мен қабілеттерін пайдалануды қамтитын сұрақтар;
- көптеген ерекше идеялардың генерациясымен бірге жүретін шығармашылық тапсырмалар.
Мұғалім ұсынған жұмыс оқушыларға қызықты болуы керек. Тапсырмалар оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып таңдалады.
Психологтар өскелең ұрпақты жаңа білім, білік және дағдыларды меңгеру процесіне барынша тартуға мүмкіндік беретін проблемалық мәселелерге ерекше назар аударуды ұсынады.
Пайдалы кеңестер
Топтық жұмысты кәсіби қызметінде пайдаланғысы келетін мұғалімдерге арналған кейбір ұсыныстарды ұсынамыз.
1. Егер олардың арасында болмаса, балаларды бір камерада жұмыс істеуге мәжбүрлеудің қажеті жоқтүсіну.
2. Топтық жұмыстың ұзақтығы оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеруі керек (1-2 сынып оқушылары үшін 15 минут, 3-4 сыныптар үшін 25 минут)
3. Жұмыстың ұжымдық түрі пікір алмасуды қамтиды, сондықтан сыныпта абсолютті тыныштық болады.
4. Баланың ұжым жұмысына қатысуына тыйым салуды жаза ретінде таңдау мүмкін емес.
Топтық оқыту жылдам нәтиже бермейді. Күрделі материалға көшпес бұрын мұғалім қарапайым мысалдар арқылы өз оқушыларымен әрекет алгоритмін пысықтауы керек. Студенттер келесі кезеңде қиындықтарға тап болмас үшін шыдамдылық таныту маңызды.
Осы оқыту опциясымен сыныпты бірлескен іс-шараларды жүзеге асыратын шағын топтарға (3-6 адам) бөлу керек. Шағын топтарда жұмыс істей отырып, оқушылар өз бетімен қарау дағдыларын игереді. Бұл форма мұғалімге балалардың оқытылатын пәнге деген танымдық қызығушылығын дамытуға көмектеседі. Ұжымдық белсенділік әмбебап оқу дағдыларын дамытуға ықпал етеді.
Қорытынды
Топтық оқыту балалар мен мұғалім арасындағы, сондай-ақ бір топ мүшелері арасындағы қарым-қатынасты дамытады. Оқытудың осы түрін өз ісінде пайдаланған ұстаз дәстүрлі жүйеге жан-жақтылық қосады. Балалар білімді өз бетінше алуға, оны түзетуге және өз алдына мақсат қоюға мүмкіндік алады.
Бір қарағанда, мұғалім топтық іс-әрекетті жоспарлайтын сабаққа дайындалудың қажеті жоқ сияқты. Іс жүзіндежағдай мүлдем басқаша.
Біріншіден, мұғалім әр түрлі дереккөздермен қаруланған оқу материалын зерделеуі, балалар орындай алатын тапсырмаларды таңдауы керек (жеке ерекшеліктерін ескере отырып). Сондай-ақ топтық оқытуды ұйымдастыру кезінде мұғалім оқушылардың қабілеті мен білімінің бастапқы деңгейін, сыныптастары арасындағы қарым-қатынасты білуі керек.
Балалардың өз көзқарасын білдіру, басқа топтармен пікір алмасу және дұрыс жауапты таңдау мүмкіндігі болуы үшін проблемалық сипаттағы тапсырмаларды таңдаған жөн.
Неге топтық жұмысты мектеп мұғалімдері арасында қолдаушылар көп? Бұл оқыту опциясы айтарлықтай артықшылықтарға ие. Әмбебап оқу дағдыларын меңгерумен қатар, балаларға ынтымақтастық дағдылары үйретіледі. Белгілі бір мәселені талқылай отырып, студенттер басқа адамдардың пікірін құрметтеуге, олардың көзқарасын тыңдауға, өз позициясын қорғауға және дәлел келтіруге үйренеді.
Топтық жұмысты дұрыс ұйымдастыра отырып, әр баланың шығармашылық ойлауын дамытуға, өзін-өзі бағалауды, өзін-өзі бағалауды арттыруға сенуге болады.
Қазіргі таңда оқу-танымдық әрекеттің топтық формалары өзекті болып табылады. Мұғалімдер оларды ұжымда оптимистік көңіл-күй қалыптастыру, мектеп оқушыларының дербестігін сақтау үшін пайдаланады.