ГЭФ сабағының кезеңдері. ГЭФ бойынша заманауи сабақтың кезеңдері

Мазмұны:

ГЭФ сабағының кезеңдері. ГЭФ бойынша заманауи сабақтың кезеңдері
ГЭФ сабағының кезеңдері. ГЭФ бойынша заманауи сабақтың кезеңдері
Anonim

Федералдық мемлекеттік білім беру стандарты (FSES) бойынша белгілі бір деңгейде оқу процесіне қойылатын міндетті талаптардың жиынтығы деп түсіну керек. Оларды оқу орнында жүзеге асыру үшін оқу жоспарынан, күнтізбелік кестеден, курстардың, пәндердің, пәндердің жұмыс жобаларынан тұратын негізгі бағдарлама жасалуы керек. Ол сонымен қатар әдістемелік және бағалау материалдарын қамтуы керек. Осы бағдарламаға сәйкес мұғалімдер жалпы оқу жылында өздерінің кәсіби қызметін құрады, әр сабақты жеке жоспарлайды. ГЭФ бойынша сабақтың негізгі кезеңдерін әрі қарай қарастырайық.

фгос бойынша сабақтың кезеңдері
фгос бойынша сабақтың кезеңдері

Жалпы классификация

Мектепте көптеген түрлі пәндер оқытылады. Ақпараттың мазмұны, әрине, басқаша. Дегенмен, барлық сабақтарды келесі топтарға бөлуге болады:

  1. Жаңа білім ашу.
  2. Рефлексия сабақтары.
  3. Жалпы әдістемелік бағыттағы сыныптар.
  4. Дамуды бақылау сабақтары.

Оқу мақсаттары

Әр сабақта белгілі бір мақсаттар қойылады және жүзеге асырылады. Сонымен, жаңа білімді ашу сабақтарында оқушылардың іс-әрекеттің жаңа әдістерін қолдану дағдысы қалыптасады, жаңа компоненттерді қосу арқылы ұғымдық базасы кеңейеді. Рефлексия сабақтарында бұрыннан зерттелген алгоритмдер, терминдер, ұғымдар бекітіліп, қажет болған жағдайда түзетіледі. Жалпы әдістемелік бағыттағы сабақтарда жалпылама іс-әрекет нормалары қалыптасады, мазмұндық-әдістемелік бағыттарды одан әрі дамытудың теориялық негіздері ашылады. Сонымен қатар оқытылатын материалды жүйелеу және құрылымдау қабілеттері қалыптасады. Дамуын бақылау сабақтарында балаларда интроспекция дағдылары қалыптасады. Айта кету керек, Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары бойынша сабақты кезеңдерге бөлу (екінші буын) оқытудың үздіксіздігін бұзбауы керек.

ГЭФ сабағының кезеңдерінің сипаттамасы: «Жаңа білімді ашу»

Әр сабақ белгілі бір үлгі бойынша құрастырылған. Федералды мемлекеттік білім стандарты бойынша сабақтың келесі кезеңдерін ажыратуға болады (бұл математика немесе орыс тілі болады, негізінен, маңызды емес):

  1. Оқу әрекетіне мотивация.
  2. Жаңарту және сынақ әрекеті.
  3. Қиындық тудыратын орынды және себептерін анықтау.
  4. Жоба құру және мәселені шешу.
  5. Жасалған үлгіні енгізу.
  6. Дауыспен сөйлеу арқылы негізгі күшейту.
  7. Өзін-өзі бақылау арқылы өзіндік жұмыс.
  8. Білім мен қайталау жүйесіне қосу.
  9. Сыныптағы оқу әрекетінің рефлексиясы.
  10. фгос бойынша сабақ кезеңдерінің сипаттамасы
    фгос бойынша сабақ кезеңдерінің сипаттамасы

Мотивация

Сабақтың кезеңдерінің мақсаттарыGEF әртүрлі. Дегенмен, сонымен бірге олар бір-бірімен тығыз байланысты. Мотивацияның мақсаты – студенттің жеке маңызды деңгейде белгіленген стандарттарды орындауға ішкі дайындығын дамыту. Бұл тапсырманы орындау келесі жолдармен қамтамасыз етілген:

  1. Іс-әрекетті жүзеге асыруға жеке тұлғаның ішкі қажеттілігінің пайда болуына жағдай жасау.
  2. Мұғалім студентке қойылатын талаптарды жаңарту.
  3. Әрекеттердің тақырыптық негізін құру.

Жаңарту және сынақ әрекеті

Бұл кезеңдегі басты мақсат – балалардың ойлауын дайындау және олардың іс-әрекеттің жаңа моделін қалыптастыру үшін өз қажеттіліктерін түсінуін ұйымдастыру. Оған жету үшін студенттерге:

  1. Жаңа мінез-құлық үлгісін жасау үшін қажетті дағдылар, білім және дағдылар қайта шығарылды және жазылды.
  2. Белсендірілген психикалық операциялар мен когнитивті процестер. Біріншісіне, атап айтқанда, синтез, талдау, жалпылау, салыстыру, аналогия, жіктеу, т.б. жатады. Когнитивтік процестер – зейін, есте сақтау, т.б.
  3. Білім беру әрекетінің стандарты жаңартылды.
  4. Жаңа білімді қолдану тапсырмасын өз бетінше орындауға тырысты.
  5. Сынақ әрекетін орындауда немесе оны негіздеуде пайда болған қиындықтар түзетілді.
  6. фгос бойынша аралас сабақтың кезеңдері
    фгос бойынша аралас сабақтың кезеңдері

Мәселелерді анықтау

Бұл кезеңдегі негізгі міндет – білім, қабілет немесе дағдының ненің жеткіліксіз екенін түсіну. Жетістік үшінбұл мақсат балаларға қажет:

  1. Біз барлық әрекеттерімізді талдадық. Айта кету керек, интроспекция заманауи сабақтың барлық кезеңдерімен бірге жүреді (ГЭФ бойынша).
  2. Мәселе орын алған қадам немесе операция түзетілді.
  3. Қиындық туындаған жердегі іс-әрекеттерімізді бұрын зерттелген әдістермен салыстырдық және тапсырманы, ұқсас сұрақтарды шешуде қандай дағды жетіспейтінін анықтадық.

Жоба құру

Бұл кезеңнің мақсаты іс-әрекеттің мақсаттарын тұжырымдау және олардың негізінде оларды жүзеге асыру моделі мен құралдарын таңдау болып табылады. Оған жету үшін студенттер:

  1. Коммуникативті формада олар алдағы оқу іс-әрекетінің нақты тапсырмасын тұжырымдайды, оның көмегімен қиындықтардың бұрын анықталған себебі жойылады.
  2. Мұғалім түсіндіре алатын сабақтың тақырыбын ұсыныңыз және келісіңіз.
  3. Жаңа білімді қалыптастыру үлгісін таңдаңыз. Бұл нақтылау немесе толықтыру әдісі болуы мүмкін. Біріншісі, егер бұрыннан алынған білім негізінде жаңа модель құруға болатын болса, өзекті болады. Қосу әдісі зерттелген аналогтары болмаса және түбегейлі жаңа таңбаларды немесе әрекет әдісін енгізудің қажеті болмаса қолданылады.
  4. Білімді қалыптастыратын құралдарды таңдаңыз. Оларға зерттелген модельдер, алгоритмдер, жазу тәсілдері, ұғымдар, формулалар және басқа құралдар кіреді.
  5. фгос бойынша сабақ кезеңдерінің мақсаттары
    фгос бойынша сабақ кезеңдерінің мақсаттары

Жобаны іске асыру

Басты міндет – балалардың іс-әрекетінің жаңа үлгісін қалыптастыру, оны қолдана білу жәнеқиындық тудырған мәселені шешу кезінде және осыған ұқсас мәселелер. Ол үшін студенттер:

  1. Таңдалған әдіске негізделген гипотезаларды алға тартады және оларды негіздейді.
  2. Жаңа білімді құрастыру кезінде тақырып әрекеттерін диаграммалармен, модельдермен пайдаланыңыз.
  3. Қиындық тудырған мәселені шешу үшін таңдалған әдісті қолданыңыз.
  4. Әрекет барысын қорытындылаңыз.
  5. Бұрын болған мәселені шешу үшін түзетіңіз.

Негізгі бекіту

Балаларға жаңа әрекет әдісін үйрену қажет. Ол үшін балалар:

  1. Қадамдары мен себептерін дауыстап айту.
  2. Жаңа әрекеттерді қолдану арқылы бірнеше әдеттегі тапсырмалар шешілді. Мұны жұппен, топпен немесе фронтальды түрде жасауға болады.

Өздік жұмыс және өзін-өзі тексеру

Қазіргі ГЭФ сабағының бұл кезеңдері ерекше маңызға ие. Өзіндік жұмыс барысында алған білімді меңгеру дәрежесі тексеріліп, сәтті жағдай қалыптасады (мүмкіндігінше). GEF сабағының бұл кезеңдері мынаны ұсынады:

  1. Біріншіге ұқсас жұмысты орындау, бірақ бұрын қателер жіберілген тапсырмаларды шешу.
  2. Стандартқа сәйкес өзін-өзі сынау және нәтижелерін бекіту.
  3. Бұрын пайда болған қиындықты қалай жеңуге болатынын анықтау.

ГЭФ сабағының бұл кезеңдеріне бірінші рет шешу кезінде қиындық көрмеген балалар үшін жұмыстың ерекше түрі кіреді. Олар үлгіге негізделген шығармашылық деңгейдегі тапсырмалармен жұмыс істейді, содан кейін нәтижелерді өзін-өзі тексереді.

фгос бойынша сабақтың негізгі кезеңдері
фгос бойынша сабақтың негізгі кезеңдері

Білім және қайталау саласына қосу

Негізгі міндет – қиындық тудырған іс-әрекет үлгілерін қолдану, оқытылатын материалды бекіту және пәннің келесі бөлімдерін қабылдауға дайындық. Егер ГЭФ сабағының алдыңғы кезеңдері қанағаттанарлық орындалса, онда балалар:

  1. Қарастырылған әрекет үлгілері бұрын зерттелгендермен және бір-бірімен байланысты есептерді шешіңіз.
  2. Басқа (келесі) бөлімдерді оқуға дайындалуға бағытталған тапсырмаларды орындау.

Егер ГЭФ сабағының алдыңғы кезеңдері теріс нәтиже берсе, өздік жұмыс қайталанып, басқа нұсқа бойынша өзін-өзі бақылау жүргізіледі.

Рефлексия

Бұл кезеңде балалардың қиындықтарды жеңу жолын білуі және түзету немесе өз бетінше жұмыс нәтижелерін өзін-өзі бағалауы басты мақсат болып табылады. Ол үшін студенттерге қажет:

  1. Қателерді түзету алгоритмін нақтылаңыз.
  2. Қиындық тудырған әрекетті атаңыз.
  3. Алға қойылған мақсаттарға және қол жеткізілген нәтижелерге сәйкестік деңгейін түзетіңіз.
  4. Сыныптағы жұмысыңызды бағалаңыз.
  5. Жалғастыру үшін мақсаттар қойыңыз.
  6. Сабақтағы жұмыс нәтижесі бойынша үй тапсырмасы келісіледі.
  7. fgos математика сабағының кезеңдері
    fgos математика сабағының кезеңдері

Дамуды бақылауды пайдалану

Мысалы, GEF бойынша музыка сабағының кезеңдерін қарастырайық:

  1. Тестілеуге мотивациятүзету әрекеті.
  2. Жаңарту және сынақ оқу әрекеттері.
  3. Жеке қиындықтарды локализациялау.
  4. Табылған ақауларды түзету үшін жоба құру.
  5. Жаңа үлгіні енгізу.
  6. Сөйлеу қиындықтарын қорытындылау.
  7. Стандартқа сәйкес тәуелсіз жұмыс және тексеру.
  8. Шығармашылық деңгейдегі мәселені шешу.
  9. Жұмыс көрінісі.

Бақылау әрекеттерін орындау

Түзету іс-әрекетіне мотивацияның негізгі міндеті жоғарыда сипатталғанға ұқсас және оқушылардың тәрбие жұмысының талаптарын жүзеге асыруға ішкі дайындығын дамытудан тұрады. Бұл жағдайда, алайда, бақылау-түзету бағыты бар. Осыған байланысты қажет:

  1. Сабақтың мақсатын қойып, оқушылардың жұмысқа араласуы үшін ішкі қажеттіліктің пайда болуына жағдай жасау.
  2. Бақылау және түзету әрекеттерінен студентке қойылатын талаптарды жаңартыңыз.
  3. Бұрын шешілген тапсырмаларға сәйкес тақырыптық шектеулерді анықтаңыз және жұмысқа нұсқаулық жасаңыз.
  4. Басқару әдісі мен процедурасын тұжырымдаңыз.
  5. Бағалау критерийлерін анықтаңыз.

Балалардың ойлауын дайындау

Студенттер қиындықтардың себептерін анықтай отырып, өздерінің бақылау және интроспекция қажеттілігін білуі керек. Бұл тапсырманы орындау үшін сізге қажет:

  1. Бақыланатын әрекет үлгілерін қайталау.
  2. Қажетті жалпылау, салыстыру, сондай-ақ когнитивті процестер сияқты психикалық операцияларды белсендіріңізсынақ үшін.
  3. Жоспарланған іс-әрекет тәсілдерін пайдалана отырып, балалардың іс-әрекетті орындауға мотивациясын ұйымдастырыңыз.
  4. Жеке бақылау жұмысын орындауға жағдай жасау.
  5. Балаларға өз әрекеттерін алдын ала белгіленген критерий бойынша өзін-өзі бағалауға мүмкіндік беріңіз.
  6. екінші буын фгос сабағының кезеңдері
    екінші буын фгос сабағының кезеңдері

Жалпы әдістемелік бағыттың сыныбы

Федералдық мемлекеттік білім стандарттары бойынша біріктірілген сабақтың кезеңдері балалардың өздері оқып жатқан ұғымдарды бір жүйеге біріктіретін әдістемелер туралы түсініктерін қалыптастыруға бағытталған. Сонымен қатар, олар оқу іс-әрекетінің жоспарын құру әдістерін білуге ықпал етеді. Ол өз кезегінде оқушылардың өз бетінше өзгеруін, өзін-өзі дамытуын қамтамасыз етеді. Мұндай сабақтарда оқу әрекетінің нормалары мен әдістерін құру, өзін-өзі бағалау және өзін-өзі бақылау, рефлексиялық өзін-өзі ұйымдастыру жүзеге асырылады. Мұндай сабақтар супер-пән болып саналады. Олар сыныптағы кез келген пәннен тыс немесе сабақтан тыс іс-шара кезінде өткізіледі.

Қорытынды

Сабақтарды кезеңдерге бөлу оқушылардың іс-әрекетін үздіксіз үйлестіруді қамтамасыз ете отырып, материалды нақты құрылымдалған, логикалық бірізділікпен беруге мүмкіндік береді. Әрбір сабақ үшін тапсырмалар, оқушылардың іс-әрекетінің нұсқалары анықталуы керек. ГЭФ сабағының ұйымдастыру кезеңі де маңызды. Ол балаларда мотивацияны қалыптастырудың алдында болады. Сәлемдесуден кейін мұғалім дайындығын тексереді, анықталдыжоқ. Осыдан кейін оқушылардың зейіні шоғырланып, ақпаратты қабылдауға қажетті көңіл-күй қалыптасады. Қажет болса және мүмкін болса, мұғалім сабақ жоспарын ұйымдастыру кезеңінде реттей алады.

Ұсынылған: