Мектеп бағдарламасындағы пәндердің өте маңызды циклі – жаратылыстану. Өйткені, ол табиғат, оның құбылыстары, тіршілік иелері, олардың адаммен қарым-қатынасы туралы түсінік береді. География, биология, физика және химия балаларға өмірге енуге, айналада болып жатқан нәрселерді түсінуге, оларды бағдарлауға және басқаруға мүмкіндік беретін негіз болып табылады.
Биология пәні мектеп бағдарламасына әрқашан 6-сыныптан бастап енгізілген, дегенмен қазіргі білім беру стандартының талаптарына сәйкес енді бұл пән білім берудің бесінші деңгейінен бастап оқуға міндетті. Қазір сабақты дайындауға қандай талаптар қойылып жатыр, мұғалімге қандай рөл жүктеледі, биологиядан заманауи сабақ жоспары қандай болуы керек екенін қарастырайық.
Биологияны мектеп бағдарламасының бөлігі ретінде сақтау
Бұл пән барлық белгілі ғылымдардың ішіндегі ең көнесі. Адам пайда болған кезден бастап оны қоршаған барлық нәрсеге бірден қызығушылық танытты. Тірі қалайорганизмдер? Неліктен белгілі бір нәрселер орын алады? Оның өз ағзасының құрылысы қандай? Оның айналасындағы табиғаттың алуан түрлілігі қандай?
Бұл сұрақтардың барлығына биология сабағы жауап береді. Дәл осы білім беру формасы негізгі болып табылады, өйткені ол студенттерге берілген уақыт көлемінде ақпараттың максималды көлемін игеруге мүмкіндік береді. Қазіргі уақытта бұл пәнді оқуға жеті жыл – бесінші сыныптан он бірінші сыныпты қоса алғандағы уақыт беріледі. Әрине, бұл уақыт ішінде бала биология пәні мен объектісіне кіретін жаратылыстану білімдерінің барлық кешенін алады.
Сабақтың негізгі критерийі
Сабақтың табысты болуының ең маңызды критерийі – ондағы жұмыс формаларының алуан түрлілігі, оның құрылымының сауатты және анық салынуы. Бұл талаптар орындалса, ең тиімді нәтиже байқалады. Негізгі мақсат - балалардың оқытылатын пәнге деген қызығушылығын ояту және олардың мүмкіндігінше өз бетімен білім алуға деген құштарлығын ояту.
Сондықтан қазіргі биология сабағы – демократиялық принциптерге құрылған мұғалім мен оқушының бірлескен іс-әрекеті. Сонымен қатар, олардың 5-сынып немесе 11-сынып оқушылары ма, маңызды емес – сабақтың мақсаты мен мәні бұдан өзгермейді. Белсенді жұмыс формалары, алуан түрлі әдіс-тәсілдер мен жаңа әдістерді қолдану – осының барлығын мұғалім осы пәнді оқытудың кез келген деңгейінде қолдануы керек.
Биология сабақтары: Түрлер
Сабақ құрылысына жаңа стандарттарды енгізуді табыстырақ енгізу мақсатында, сондай-ақсабақтардың тиімділігін арттыру үшін биология сабақтарының әртүрлі түрлерін пайдалану керек. Барлығы 15 негізгісі бар:
- әңгімелесу;
- проблемалық сабақ;
- аралас сабақ;
- экскурсия;
- дәріс;
- семинар;
- рөлдік ойын;
- офсет;
- киносабағы;
- онлайн ресурстарды пайдалану арқылы сабақ;
- зертханалық жұмыс;
- қорытынды сабақ;
- офсет;
- тексеру сабағы;
- конференция.
Дегенмен, кейбір мұғалімдердің өз бетімен жасап, сәтті жүзеге асатын басқа да түрлері бар. Мұның бәрі мұғалімнің тұлғасына және оның шығармашылығына, нәтижеге назар аударуына, пәнге деген көзқарасына байланысты.
Әрбір білім беру сатысында сабақ түрлері де күрделене түсетіні анық. Демек, бесінші сыныпта сабақ-лекция немесе конференция, семинар өткізу қиын. Бірақ рөлдік ойын немесе зертханалық жұмыс, экскурсия балалар арасында үлкен толқулар мен толқуларды тудырады, бұл пәнге деген қызығушылықтың өсуіне ықпал етеді.
Жоғары курс студенттері үшін, керісінше, студенттердің лекциясына дайындалуға мүмкіндік беретін сабақтарды өткізудің неғұрлым жетілген және байыпты түрлерін таңдаған дұрыс. Дегенмен, оңай көзқарастар туралы ұмытпау керек, әйтпесе жігіттердің бейімділігі мен пәнге деген қызығушылығын жоғалту қаупі бар.
Қолданылған әдістер
Биология сабағының әдістерін кейде формалар деп те атайды. Олар айтарлықтай әртүрлі және белгілі бір мақсатқа жетуге бағытталған. Олардың не екенін қарастырыңыз:
- Жоба әдісітек сабақ барысында ғана емес, мүмкін, бүкіл оқу жылы бойынша жұмыс істеуді білдіреді. Жұмысты жеке де, топпен де жүргізуге болады. Негізгі мақсат – мәселені, соңында белгілі бір нәтиже беретін нысанды зерттеу.
- Жұмыстың фронтальды әдісі бүкіл сыныпты басқаруды және бір уақытта барлық балалармен қарым-қатынасты қамтиды (мысалы, жаңа тақырыптың бір бөлігін түсіндіру немесе қандай да бір ұғымды ашу кезінде).
- Жеке пішін - тапсырмалар әр оқушының белсенділігі мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып таңдалады.
- Топтық жұмыс негізінен сабақтың барлық мүшелерінің: мұғалім – оқушы – оқушының жақсы үйлестірілген өзара әрекетіне ие. Мұны, мысалы, экскурсия немесе зертханалық жұмыстарды орындау кезінде жасауға болады.
- Топтық пішін студенттерді әрқайсысы белгілі бір мәселені зерттейтін жеке "аралдарға" бөлуді қамтиды.
- АКТ-ны (ақпараттық-коммуникациялық технология) пайдалану кез келген заманауи мұғалімнің сабақ әдістемесінің маңызды бөлігі болып табылады.
- Энергия үнемдейтін технологиялар.
Көрсетілген әдістер мен жұмыс түрлерінің үйлесімімен құрастырылған ГЭФ биология сабағының жоспары міндетті түрде орындалады.
Қазіргі биология бағдарламалары
Бүгінгі таңда сабаққа биология оқулығын таңдауда артықшылық беретін бірнеше авторлар бар. Олардың арасында мыналар бар:
- А. И. Никишов;
- Б. В. Пасечник;
- Мен. Н. Пономарева;
- Н. И. Сонин;
- D. И. Трайтак пен Н. Д. Андреева;
- Л. Н. Сухорукова жәнебасқалар.
Авторлардың әрқайсысы тек оқулық емес, оған арналған оқу құралдарының тұтас жиынтығы. Бұл:
- оқушыларға арналған жұмыс дәптері;
- бақылау күнделігі (барлық үшін емес);
- мұғалімге арналған нұсқаулық;
- жұмыс бағдарламасы және жылдық сабақты жоспарлау.
Қай авторды таңдауды, кімнің желісін дамытуды мектеп әкімшілігімен бірге мұғалім өзі таңдайды. Материалды қабылдаудың үздіксіздігі мен тұтастығы бұзылмауы үшін таңдалған биология бағдарламасы оқудың барлық деңгейінде өзекті болуы маңызды.
Сабақтың технологиялық картасы: құрастыру
Бүгінгі күні жаңа Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары (Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары) қабылданды және белсенді түрде енгізілуде. Олардың пікірінше, биология пәнінен сабақ жоспары – бұл сабақтың барлық негізгі кезеңдері мен барысы сызылған технологиялық карта. Оны қалай құрастыру керек? Ол үшін келесі элементтерді көрсететін кесте құрастырыңыз:
- Сабақ тақырыбы.
- Сабақтың мақсаты.
- Пәндік дағдылар бір бағанда және UUD (әмбебап оқу әрекеттері) басқа бағанда жазылуы керек жоспарланған нәтиже.
- Осы тақырыптың негізгі түсініктері.
- Үш компонентті (бағандарды) қамтитын кеңістікті ұйымдастыру: пәнаралық байланыстар, жұмыс формалары, ресурстар.
- Мұғалім іс-әрекеті нақты сипатталған сабақ кезеңдері, сонымен қатар оқушылардың үш бағыттағы жұмысы: танымдық, коммуникативті, реттеушілік.
Сабақ жоспарыбиология пәні сабақтың конструктивті құрылысының келесі кезеңдерін қамтуы керек:
- ұйымдастыру сәті, оның ішінде тақырыптың белгіленуі және оның өзектілігі;
- мақсат орнату;
- білімді ассимиляциялау және қолдану, түсіну;
- сабақ нәтижелері;
- рефлексия;
- үй тапсырмасы.
Мұғалім мен оқушылардың барлық іс-әрекетін, қолданылатын жұмыс әдістері мен түрлерін, нәтижелерін, материал көлемін көрсететін дәл осы құрылыс аяқталған деп есептеледі. Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес құрастырылған биология пәнінен сабақ жоспары оқуға белсенділік пен оқушыға бағытталған тәсілге бағдарлауды білдіреді.
Сабақ нәтижелерін талдау
Таңдалған бағыт бойынша және ГЭФ сәйкес жұмыс қаншалықты сәтті орындалып жатқанын түсіну үшін биология сабағына талдау жасалды. Артықшылықтары мен кемшіліктерін, әлсіз жақтарын, күшті жақтарын анықтауға мүмкіндік береді. Нәтижесінде сіз сабақтарды реттей аласыз және олардың тиімділігін арттыра аласыз, білім сапасын жақсарта аласыз.
Талдау формалары әртүрлі болуы мүмкін. Мысалы:
- интроспекция;
- кешенді талдау;
- әдістемелік талдау және т.б.
Осы іс-шараның өткізілетін мақсаттарына байланысты таңдау керек.
Қазіргі биология мұғалімі
Білім берудің барлық деңгейінде мұғалімге үлкен талаптар қойылады. Федералдық мемлекеттік білім беру стандарты тұрғысынан қазіргі биология мұғалімі кәсіби құзыреттіліктерді еркін меңгеруі керек. Сонымен қатар, белгілі бір уақыттадеңгейі оның жеке қасиеттері болуы керек.
Мұғалімнің психологиялық портреті де ГЭФ тұрғысынан қарастырылады. Мұғалімнің жеке басын нақты қандай құзыреттер мен қасиеттер құрайтынын егжей-тегжейлі қарастырайық.
Кәсіби құзыреттер
6 негізгісі бар:
- Коммуникативті. Сындарлы қарым-қатынас жасай білу, студенттермен әңгімелесуді құрудың демократиялық әдістерін табу және оларды қолдану. Ата-аналармен, әріптестермен, басшылықпен еркін диалогтар жүргізіңіз. Қарым-қатынас жасау қабілеті - табысты оқу процесінің маңызды буыны.
- Кәсіби. Әрине, заманауи мұғалімнің өз пәні бойынша білімі жоғары, жалпы дүниетанымы кең, сабақта метапәндік байланыстар болуы керек.
- АКТ құзыреті. Бүгінгі биологиядан бірде-бір ашық сабақ ақпараттық технологияны қолданбай өтпейді. Және бұл дұрыс. Біздің балалар өмірінде әрқашан компьютер болуы қалыпты жағдайға айналған дәуірде өсіп келеді. Оқытуда жақсы нәтижеге жету үшін мұғалім мұны пайдалана білуі керек.
- Менеджмент, бұл сізге оқуға нақты белсенділік тәсілін енгізуге мүмкіндік береді.
- Жалпы педагогикалық. Ол студенттердің психологиясы мен педагогикасының негіздерін білуді білдіреді.
- Рефлексивті - өз жұмысыңызды байсалды және сауатты бағалау, қателермен жұмыс істеу қабілеті.
Мұғалім тұлғасы
Тағайындалған кәсіби құзыреттіліктерден басқа, мұғалімге тұлға ретінде қойылатын талаптар бар. Соған сенедіМектепте биология пәнін келесі адам оқытуы керек:
- әзіл сезімі;
- эмоционалдылық;
- сөйлеудің экспрессивтілігі;
- шығармашылық;
- ұйымдастырушылық дағдылар;
- тәртіп;
- қайсарлық;
- міндеттеме.
Кәсіби критерийлер біріктіріліп, біз Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес келетін заманауи мұғалімнің портретін аламыз.
Тесттер: мәні мен мағынасы
Әр сабақта барлық жерде қолданылатын білімді бақылаудың маңызды түрлерінің бірі – биологиядан тесттер. Және бұл әбден түсінікті. Біріншіден, мұндай тексеру сабақтағы уақытты үнемдейді. Кез келген дерлік биология сабағының жоспары жұмыстың осы түрін қамтиды. Екіншіден, сұрақтармен қамтылған материалды көбірек қамтуға мүмкіндік береді. Үшіншіден, бағалардың жинақталуын арттыруға мүмкіндік береді. Бірақ бұл басты себеп емес.
GIA және USE емтихандарының нысаны тест түріндегі негізгі бөлікті білдіреді. Сондықтан студенттерді тестілеудің бұл түріне алдын ала дайындау маңызды. Олар оқу орнын бітіргенше мұндай жұмыстарды жазу техникасын жетік меңгергеніне көз жеткізіңіз және оны қалыпты деп санаңыз.
Биологиядан тест тапсырмаларын басқа пәндер сияқты мұғалім өз бетінше құрастырады немесе оқу құралдарынан дайын пішіндерді пайдаланады. Қалай болғанда да, емтихан құжаттарында кездесетін сұрақтарға енгізілгені жөн. Сынақ формасының өзі дизайн бойынша оған барынша жақын болуы керекқорытынды бағалау.